August Komendant (1906–1992) oli Eesti-Ameerika ehitusinsener, kes koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega kavandas mitu 20. sajandi arhitektuurimeistriteost. Tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi 1930ndatest 1980ndateni ja kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.
Näitus oli avatud 10.01.–26.04.2020 Eesti Arhitektuurimuuseumis.
Kogu näituse kujundamise protsess oli kindlasti meeskonnatöö, kus igal inimesel oli oma roll, samas üksteisega arvestati ning koostöö oli väga tundlik. Graafilist vormi luues võtsime eesmärgiks võimaldada August Komendandi elulool ning töödel olla peaosas, luua toetava ja harmoneeruva graafilise vormi Tomomi Hayashi ja Andrea Ainjärve (HGA) arhitektuursele lahendusele ning kuraator Carl-Dag Lige koostatud sisule.
Arhitektuursed lahendused, mille väljatöötamisel Komendant osales on väliselt pigem lihtsavormilised, hoone struktuur loob tihti ka selle põhilise idee, kuidas hoone välja paistab. Värvivalikud lähtuvad ruumilahendusest ja Komendandi põhilisest ehitusmaterjalist ning on neutraalsed, et lasta sisul esile tulla. Pealkirjad on jõulisemad pilgupüüdjad oma põneva veidi brutaalse ja betoonivalu meenutava vormiga. Kuna näitus ise on väga sisutihe ning esitletud on palju visuaalset materjali, kaasa arvatud suuremõõtmelised originaaljoonised, siis tekstiline info näituselaudadel pidi arvestama ahta kasutatava ruumiga ja on koondatud minimalistlikele esemesiltidele. Seintel avavad üldisi teemasid kokkuvõtlikud tekstid ning saali tagaosas on võimalik tutvuda Komendandi elu ja tööga seotud teemadega. Tekstid on kantud seintele peente lõikekleebiste ning seinavärviga värvitud kleebiste abil, et tekstid mõjuksid saalis võimalikult orgaaniliselt tervikusse kuuluva elemendina.
Seintel on iga laua juurde kuuluvad jooniste reprosid kandvad pabertapeedid, mis tõstavad esile vanade käsitsi joonestatud hoonestruktuuride detaile meenutades materjalivaliku poolest vanu originaaljooniseid. Näituse sissejuhatava seina ning elulooseina ilmestavaks detailiks on Komendandi tütre Merikese joonistused oma isast, trükituna samale pabertapeedile.
Näituse turundusmaterjalid said säravama värvivaliku, et näitusesaalist väljaspool tähelepanu püüda.
Näitus sai Eesti Kultuurkapitali 2020 aastapreemia näituste kategoorias.
Tuumik Stuudio on hea koostööpartner. Neile võib alati loota, sest kvaliteedi osas nad allahindlusi ei tee. Pelga teenusepakkumise asemel vaatavad nad „suurt pilti‟ ning aitavad luua midagi, millel asise ja otstarbeka kõrval ka kunstiline ja kultuuriline mõõde. Täpsus, korrektsus, stiilitaju ja terviku tunnetus – need on Tuumik Stuudio märksõnad, mida sain ise kogeda koostades näitust ja raamatut „Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant‟.
Carl-Dag Lige, arhitektuuriajaloolane, Eesti Arhitektuurimuuseum