Trükiettevalmistus

Fotode ja reprode trükiettevalmistus hõlmab endas värvi- ja kontrasti korrektsiooni, trükieelset teravustamist, trükitehnoloogiale ja -paberile vastavat värvilahutust. Soovitame tellida trükikojast enne trükki ka proofipoogna trüki samas trükimasinas õigele paberile.

Kaido Ole maalid seeriast „Kena kangelane“ (Kumus toimunud Kaido Ole isiknäituse kataloogi reprode ja fotode trükiettevalmistus).
Graafiline disain: Indrek Sirkel (Lugemik)
Reprod: Stanislav Stepashko
Trükk: Tallinna Raamatutrükikoda
20120301_0040

Fototöötlus

Pakume teenusena fotode retušeerimist, värvide ja kontrasti korrektsiooni.

Fotode värvikorrektsioon, retušeerimine ja trükiettevalmistus Eesti Loodusmuuseumi näitusele „Eesti kalad“. 
Fotograaf: Tiit Hunt
Kuraator: Kärt Maran
Trükk: Art Print

Ajalooliste fotode korrektsioon ja retušeerimine on vastutusrikas töö, mille käigus on võimalik säilitada ajastuga seostuv tunnetus aga ka lähtuda vaatajasõbralikust aspektist ning püüda taasluua seda, mida võis fotograaf näha. Piltide puhastamine tolmust ning muudest kahjustustest tuleb otsustada vastavalt kasutuskontekstile.  

Fotode värvikorrektsioon, retušeerimine ja trükiettevalmistus Eesti Ajaloomuuseumi näitusele „Minu vaba riik“.
Fotod Eesti Ajaloomuuseumi fotokogust.
Fotode värvikorrektsioon, retušeerimine ja trükiettevalmistus Eesti Ajaloomuuseumi väliekspositsiooni kataloogile „Monumendid ja võim“.
Foto Eesti Ajaloomuuseumi fotokogust.
Oskuslik kontratsti parandamine võib päästa ebakvaliteetsena näiva foto.
Foto Carl Sarap. Paadi tõrvamine Peipsi järve ääres Kallastel. 17.07.1937. Filminegatiiv, 6 × 6 cm. Sihtasutus Virumaa Muuseumid RMFn 976:277

Teravustamine

Teravustamine on oluline trükiettevalmistuse osa. Teravustada tuleb alati lõplikus trükitavas mõõdus.

IMG_6111
IMG_6112
Mõlemad fotod on tehtud trükitud raamatute lehekülgedest. Vasakul on näha teravustamata foto joonistusest (joonistuse autor A. Kasemaa)
ja paremal fotol (joonistuse autor P. Krosmann) on teravustatud näide. Originaalfotod on pärit Tartu Kunstikooli fotokogust.
Sellel fotol saab võrrelda teravustamata ja teravustatud reprot enne trükki saatmist. Liiguta hiirega foto keskel olevaid nooli paremale ja vasakule (tegemist on suuremõõtmelise joonistusega ning arvutiekraanil on efekt tagasihoidlik). Joonistuse autor P. Krosmann. Originaalfoto on pärit Tartu Kunstikooli fotokogust.
Sellel reprol saab võrrelda teravustamata ja teravustatud kujutist, lisatud on ka delikaatne värvikorrektsioon.
Liiguta hiirega foto keskel olevaid nooli paremale ja vasakule (mobiiltelefonis vaadates on efekt väga väike, sest väike ekraan pressib foto kokku). 
Autor Herald Eelma.